Możliwość podróżowania nowym samochodem to marzenie wielu z nas. Niestety często jest ono trudne do zrealizowania, ponieważ najnowsze modele aut wymagają zainwestowania bardzo dużych pieniędzy. Na szczęście jest alternatywa – to leasing samochodu, na który decydują się przede wszystkim przedsiębiorcy. Dlaczego warto wybrać tę opcję?
Zakup, czyli opcja najlepsza dla osób prywatnych
W dzisiejszych czasach na zakup nowego samochodu decydują się przede wszystkim osoby prywatne. Mogą one zaciągnąć kredyt bankowy albo opłacić auto np. w ratach – jest to rozwiązanie o tyle komfortowe, że taki pojazd jest zwykle eksploatowany stosunkowo rzadko (w przeciwieństwie np. do przedsiębiorców), dzięki czemu stanowi inwestycję na długie lata.
Oczywiście wiąże się to z koniecznością wydania sporych pieniędzy, a także licznymi kosztami dodatkowymi, związanymi np. z ubezpieczeniem czy naprawami. Plusem jest w tym wypadku fakt, że po kilku latach samochód można sprzedać i odzyskać część zainwestowanej wcześniej kwoty.
Leasing – czym jest i czy stanowi alternatywę dla kupna auta?
Leasing samochodu (https://fixly.pl/kategoria/leasing-samochodow) to przede wszystkim rozwiązanie dla właścicieli firm, którzy poszukują pojazdu do realizowania celów biznesowych. Jest to usługa, dzięki której firma może korzystać z auta przez określony czas (najczęściej kilka lat), opłacając comiesięczne raty. To doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które nie mają środków na zakup nowego auta albo nie są w stanie uzyskać kredytu samochodowego ze względu na niewystarczającą zdolność kredytową.
Do zalet leasingu zaliczamy (najczęściej) brak wkładu własnego, a także możliwość wliczenia ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Co więcej, wiele firm leasingowych oferuje opcję wykupienia auta po zakończeniu umowy albo podpisania nowej i wzięcia w leasing innego, nowego modelu. Wielu usługodawców zapewnia również możliwość pokrywania kosztów usług serwisowych czy wymiany opon, co jest korzystniejsze z finansowego punktu widzenia.
Jakie są wady leasingu? To przede wszystkim fakt, że samochód nie należy do Ciebie, ale do firmy, z której usług korzystasz. Nie będziesz mógł więc sprzedać go ani wynająć innym podmiotom. Niektórych przedsiębiorców odstraszają również formalności, które jednak w praktyce nie są zbyt duże, a sporą część z nich można załatwić nawet online.
Leasing czy zakup samochodu?
Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie samodzielnie – wszystko zależy od Twoich możliwości finansowych, potrzeb oraz tego, czy jesteś osobą prywatną, czy prowadzisz przedsiębiorstwo. Pamiętaj również, że do Twojej dyspozycji jest alternatywa w postaci wynajmu auta, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest to opcja skierowana zarówno do klientów prywatnych, jak też właścicieli firm i nierzadko zapewnia korzystniejsze warunki niż leasing – warto wziąć to pod uwagę.