car-line.org.pl

Portal Motoryzacyjny

Autoraport
Samochody

Autoraport – w jakich sytuacjach się przydaje?

Zbadanie stanu samochodu ma znaczenie w wielu okolicznościach. Jeżeli nie chcesz kupić samochodu z wadami ukrytymi albo zapłacić za auto powyżej jego wartości, to ocena kondycji pojazdu będzie dobrym wyborem. Jak wygląda to w praktyce?

Wycena profesjonalna czy amatorska?

Sprawdzenie stanu technicznego samochodu to dla Ciebie zarówno informacja o tym, czy wszystko działa prawidłowo, a pojazd jest sprawny, jak i wiedza na temat jego rzeczywistej ceny. Przydaje się to zwłaszcza gdy planujesz kupić droższy samochód. Wykryta usterka pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Zyskasz podstawę do rezygnacji z zakupu lub renegocjacji ceny.

Możesz samodzielnie zbadać pojazd oraz określić jego podstawowe dane na podstawie numeru VIN. W ten sposób jednak ciężko znaleźć wady niewidoczne na pierwszy rzut oka. Przydatny okazuje się odpowiedni sprzęt lub pomoc doświadczonego mechanika.

Innym sposobem jest zamówienie specjalistycznego autoraportu przygotowanego przez zewnętrzną firmę zajmującą się wyceną aut i badaniem ich stanu technicznego. Tak przygotowany raport da Ci pełen obraz sytuacji. W wycenanaprawy.pl badamy aż 350 punktów kontrolnych, a autoraport przygotowujemy zgodnie ze szczegółowymi procedurami.

Jak wygląda profesjonalny autoraport?

wycenanaprawy.pl postępujemy zgodnie z ustalonymi i dokładnymi wytycznymi. Jeżeli zamawiasz sprawdzenie auta z ogłoszenia, to nasz ekspert, doświadczony rzeczoznawca samochodowy, wykonuje drobiazgowy przegląd auta. Na koniec otrzymujesz autoraport z opisanym stanem pojazdu. Co dokładnie podlega badaniu?

Wstępnie specjalista sprawdza dokumenty pojazdu i weryfikuje dane na podstawie numeru VIN. Oceniana jest m.in. zgodność informacji zawartych w dokumentach z tym, co pokazuje VIN.

Badanie stanu karoserii, szyb i oświetlenia

Następnym etapem jest szczegółowe badanie stanu karoserii. Tu również wszystko odbywa się zgodnie z procedurami. Ekspert wykonuje m.in. pomiary grubości lakieru w celu ustalenia, czy karoseria nie była powtórnie malowana lub szpachlowana. Pogrubiona warstwa świadczy np. o przebytym wypadku. Rzeczoznawca określa też precyzję montażu detali.

Ekspert analizuje szyby pod kątem zarysowań, pęknięć i innych uszkodzeń. Porównuje ich wiek z wiekiem pojazdu i sprawdza, czy są oryginalne.

W przypadku oświetlenia procedura przewiduje ocenę sprawności i kondycji technicznej wszystkich lamp w aucie, łącznie ze zmatowieniem, zarysowaniami i pęknięciami.

Oględziny komory silnika i podwozia

Ważną częścią ekspertyzy są oględziny komory silnika. Pod uwagę brany jest stan płynów eksploatacyjnych samochodu oraz termin ich ostatniej wymiany. Specjalista określa stan techniczny elementów komory silnika z uwzględnieniem niemiarowej pracy i ewentualnych wycieków.

W stacji diagnostycznej precyzyjnie badane jest zawieszenie. Zgodnie z procedurą oceniany jest stan techniczny podwozia, układu zawieszenia, przeniesienia napędu, a także układu wydechowego oraz hamulcowego.

Co jeszcze zawiera ekspertyza?

Autoraport powinien obejmować sprawdzenie stanu kół i ogumienia oraz zachowanie auta podczas jazdy próbnej. Do końcowego raportu są też dołączane dokładne zdjęcia wnętrza i zewnętrza pojazdu.

Tak wykonana ekspertyza da Ci pewność, że samochód, który zamierzasz kupić, na pewno wart jest swojej ceny i nie posiada żadnych ukrytych wad. Zamów profesjonalny autoraport już dziś!