Skórzana tapicerka w samochodzie wygląda efektownie i luksusowo. Wydaje się, że jest też łatwa w utrzymaniu jednak, aby skóra w samochodzie wyglądała imponująco trzeba o nią zadbać. Z biegiem lat mogą pojawić się przebarwienia oraz nieestetyczne pęknięcia.
W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się skórze, którą chcemy wyczyścić bowiem w zależności od rodzaju skóry będziemy używać innych kosmetyków. Najpopularniejsze rodzaje skóry to semi anilinowa, anilinowa otwarta oraz gładka, powierzchniowo zamknięta. Nie wiesz jaką skórę posiadasz? Możesz to sprawdzić w bardzo prosty sposób, a mianowicie za pomocą wody. Jeżeli na skórze umieścisz kropelkę wody, w przypadku skóry anilinowej otwartej, wchłonie się prawie natychmiast. Jeżeli kropelka wody zacznie się wchłaniać jednak zauważalnie wolniej, wtedy masz do czynienia ze skórą semi anilinową. Natomiast w przypadku skóry gładkiej, powierzchniowo zamkniętej kropla wody pozostanie na skórze nie wchłaniając się w ogóle. Ta ostatnia to skóra, która jest stosowana do produkcji 90% tapicerek samochodowych i do takiej skóry bez obaw można stosować środki ogólnodostępne.
Kosmetyki do skóry samochodowej możesz spotkać w dwóch wersjach: soft oraz strong. Różnią się one środowiskiem pH które w przypadku preparatów w wersji soft oscylują w okolicach 5,5 pH, natomiast wersje strong osiągają około 9,5 pH. Warto zauważyć, że pH przeciętnej skóry wacha się między 4 a 5,5. Jeżeli wygląd wizualny skóry nie odbiega zbytnio od skóry nowej powinieneś wybrać produkty typu soft.
Pierwszą czynnością przed rozpoczęciem stosowania kosmetyków do skór
zawsze powinno być odkurzanie, ponieważ jeżeli na skórze będą drobinki piasku czyszczenie będzie miało podobny efekt do czyszczenia papierem ściernym.
Przystępując do pielęgnacji skóry pianką do czyszczenia niewielką ilość nanieś na miękką szczotkę i sukcesywnie kawałek po kawałku czyść skórę. Sprawdzaj poziom zabrudzenia szczotki i jeżeli jest zbyt wysoki wypłucz szczotkę w ciepłej wodzie, a następnie przed nałożeniem preparatu strzepnij nadmiar wody. Po zakończeniu czyszczenia pozostaw skórę do wyschnięcia przez 2 lub 3 godziny.
Po wyczyszczeniu skóry dobrze jest zastosować mleczko regenerujące jednak przy nowych skórach nie jest to wymagane, ponieważ zawiera jeszcze naturalnie występujące tłuszcze. Przy starszych skórach warto stosować produkty regenerujące, aby przywrócić sprężystość i zdrowy wygląd skóry.
Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie skóry preparatem konserwującym, który pozostawi na skórze warstwę ochronną. Po nałożeniu na skórę preparatu za pomocą ściereczki z mikrofibry pozostaw skórę do wyschnięcia. Pamiętaj jednak, aby nie wcierać preparatu zbyt intensywnie, ponieważ możesz osiągnąć efekt nadmiernego nabłyszczenia.