Każdy adept prawa jazdy i młody kierowca zadaje sobie pytanie, jaki samochód na pierwsze auto wybrać? Istnieje wiele możliwości od zakupu nowego z salonu, kupno używanego, leasing albo zakup powypadkowego. Każda z tych opcji posiada swoje plusy i minusy. Jednakże jaki samochód na pierwsze auto wybrać, aby w przyszłości nie żałować?
Popularnym rozwiązaniem jest zorientowanie się o możliwości odkupienia samochodu od rodziny lub najbliższych przyjaciół. Nawet jak nie planują sprzedaży swojego auta, możliwe, że wśród ich znajomych pojawi się taka opcji. Jest to ciekawa możliwość, gdyż dokonujemy zakupu od zaufanych osób.
Inną kwestią jest zakup w leasing jako osoba fizyczna albo na firmę. Dzięki temu otrzymamy nowe auto, które prawdopodobnie przez najbliższe trzy lata będzie bezawaryjne. Daje nam to gwarancję, że nie przepłacamy za naprawę niepotrzebnych usterek, inaczej niż przy zakupie auta używanego.
Gdy już zastanawiamy się nad samochodem, przemyślmy dobrze, na jaką wielkość auta chcemy się zdecydować. Mały miejski samochód, pozwoli nam na szybkie parkowanie i wysoką zwrotność, jednak odzwyczaił nas od przewozu większych gabarytów. Natomiast samochód typu kombi, pozwoli nam przewieźć pasażerów szybko i komfortowo.
Kolejną kwestią dotyczą wyboru auta, jest marka, na jaką chcemy się zdecydować. Prawda jest taka, że ile kierowców tyle opinii i dowodem na to są setki opinii w internecie. Doświadczenie podpowiada, aby nie patrzeć na logo, ale na wytrzymałość i spalanie silnika. Jeżeli usłyszymy, że wiele osób chwali, to co ich auto posiadają pod maską, to powinniśmy bardziej zainteresować się tym konkretnym modelem.
Do pierwszego auta musimy podchodzić, jak do samochodu, na którym jeszcze będziemy się uczyć wychodzenia z pewnych stresujących sytuacji na drodze. Dlatego często kupuje się auto na tzw. dobicie, abyśmy niepotrzebnie nie żałowali w późniejszym czasie i nie odczuli po kieszeni swoich błędów. Czas nauki jazdy samochodem nie kończy się ze zdaniem prawa jazdy, ale ciągnie się za nami do końca naszej przygody motoryzacyjnej.
Z tego właśnie powodu nie powinniśmy przy pierwszym samochodzie bać się zarysowań, awarii, testowania itd. Jest to dla nas czas nauki i odpowiedniego podejścia do konserwacji automobilu. Wszystko dlatego, abyśmy w przyszłości, po zakupie naszego wymarzonego sprzętu dbali do niego z szacunkiem i z rozwagą.
Nieważne, jakie auto byśmy nie kupili, to zawsze z pierwszy autem pojawia się specyficzna więź, która zapamiętamy do końca życia. To ono pozwala nam jako pierwsze nie wsiadać do autobusów i tramwajów.